İlk Adım Ayakkabısı Ne Zaman Alınmalıdır ?

ilk adım ayakkabısı

Tüm anne ve anne adayı bebeklerinin sağlığı için en doğal ürünleri kullanma gayreti gösterirler. Bebeklerin emekleme zamanları ve ilk adım atmasına yardımcı olacak, bebeğe destek sağlayacak ürünler tercih edilir. Henüz yürümeyi öğrenmemiş çocuklara ilk ayakkabısı alınırken göz önünde bulunması gerek önemli noktalar vardır. Öncelikle sorunsuz bir emekleme ve adımlama süreci yaşamak isteyen annelerin bebeğin ayak numarasına uygun tercihte bulunması çok önemlidir.

İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Seçilmeli?

Ebeveynlerin seçtiği ilk ayakkabı çok önemlidir. Ayakkabı çok yumuşak olmalı ve ayak içinde oturmalıdır. Bebeğin ayağını tam olarak saracak gibi olması gerekir. Çocuğun ileride sağlıklı ve düzgün yürümesini sağlayacak şekilde ortopedik ayakkabılar seçilmelidir. Büyüme döneminde her bebeğin ayağı farklı şekil alır. Bu şekillenme sırasında süreci olumlu etkileyecek ayakkabılar tercih edilmelidir. Bu sebeple ayak şeklini alabilen ayakkabılar çocuğun daha pratik hareket etmesini sağlar. Çoğu anne baba bu süreçte hekimlerine danışırlar.

Bebeğin Ayak Gelişimini İzleme

Bebeklerin emekleme ve adımlama süreçlerinde ebeveynlerin çok iyi gözlemliyor olması gerekir. Dikkatle izlenmeyen çocukların ayak şekillerinde ciddi sıkıntılar doğabilir. İlk adım ayakkabıların formları diğerlerine göre daha yumuşak ve numaraları daha ufaktan başlar. Ortopedik ayakkabılarda genelde bebeğin ayak boyuna göre yönlendirme yapılır. Bebeklerin daha rahat etmesi düşünülerek tasarlanan ürünlerin alt tarafları incedir. Bunun sebebi, bebeklerin ayağında bir ağırlık hissetmeden rahatça hareket etmeleri düşünülmüştür. İlk adımlarını sağlıklı atan bebeklerin ileri ki dönemlerinde gelişimlerinin daha olumlu olduğu görülür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: