İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır

kırmızı ilk adım ayakkabısı

İlk Adım Ayakkabısı

Her çocuk anne ve babanın en değerli varlığı olmuştur. Her anne 9 ay karnında taşıdığı bebeği için en iyisini, en güzelini yapmak istemektedir. Doğumdan itibaren belli bir süre patik tarzı ayakkabılar tercih edilmektedir. Hemen hemen her bebek ilk ayakkabı tarzındaki modeli mevlüdlerin de giymektedir. Asıl ayakkabı ise emekleme döneminde ve ya bir yerlere tutunarak yürümeye başladığı dönemde alınmaktadır.

İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır ?

İlk adım ayakkabısında dikkat edilmesi gereken ilk özellik yumuşak tabanlı olmasıdır. Çocuğun ayağının tam oturması ve ayağı sarması gerekmektedir. Ortopedik ayakkabı tercih edilmelidir. Bu dönemde alınacak olan ortopedik ayakkabılar çocuğun gelecekte sağlıklı ayaklarının olmasını sağlamaktadır. Büyümekte olan her çocuğun ayak yapısı farklılık göstermektedir. Bu yüzden ayakkabı bebeğin ayak yapısına göre seçilmelidir. Doğumdan itibaren bebekler hızla büyümektedir. Erkenden ayakkabı alınmamalıdır.

İlk Adım Ayakkabısı Ne Zaman Alınmalıdır ?

Bebeğin ayak tabanı tam olarak 2 ve ya 3 yaşların da tam şeklini almaktadır. Bu neden ile ayak tabanları şeklini alana kadar ortopedik ayakkabı tercih edilmelidir. En fazla ter bezi ayaklarda bulunmaktadır. Bebeklerin ayakları yetişkinlerden daha fazla terlemektedir. Bu yüzden ayaklarının hava almasını sağlayan ilk adım ayakkabıları tercih edilmektedir. Doğal deriden, kanvas kumaştan üretilen kaliteli ayakkabılar tercih edilmelidir. Esnek ayakkabı ile birlikte pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Bebeklerin ayakları 4 yaşına kadar 2- 3 numara büyümektedir. Bu nedenle o yaşa kadar çocuğun ayakkabıları sürekli kontrol edilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: