İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalı

İlk adım ayakkabısı bebeklerin ihtiyaçları ebeveynlere göre oldukça önemlidir. Burada ayakkabı, giysi seçimi ve kişisel eşyalar en özenle seçilmesi gereken ihtiyaçlar arasına girer. Bebekler yeni doğduğu zaman giydirilecek birçok kıyafetin baştan geçirilenlerden değil de kollardan giydirilip önlük gibi düğmeli olanların tercih edilmesi önerilir. Bu işler annenin işini de kolaylaştırırken bebeği yormaz ve rahatsız etmez. Ancak ayakkabı biraz daha farklı bir ayrıcalıkla seçilmelidir. Anne ve babalar ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı diye merak ederek araştırırlar. Burada birçok dikkat edilecek konular devreye girer. Bebeklerin gelişimlerinin etkilenmemesi çok önemlidir. Bebeğin vücudu yönlendirilmeden gelişmesi gerektiği gibi doğal olarak gelişmelidir.

Bunun için her zaman en rahat ve en yumuşak yapıda seçimler yapılmalıdır.

Bebeğin İlk Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Bebeğin ilk adımlarını atacağı zamanlar öncelik onun rahatlığına verilmelidir. Bu nedenle ayakkabının ortopedik olanları direk olarak seçilmelidir. Fakat ortopedik ayakkabıların da yarım ya da tamamen ortopedik olanları olarak birden fazla seçenekleri vardır. Buna dikkat ederek bebeğin ilk ayakkabısı tamamen ortopedik olmalıdır. Bebek ayakkabıya bastığı zaman rahat olmalı ve ayak kesinlikle kasılmamalıdır. İyi markalara ve iyi kumaşa sahip ayakkabılarla yönlenmek doğru olacaktır.

Sandalet Tarzını Yaz Aylarında Mutlaka Kullanın

Bebeğin ayağı rahat ederken ve ortopedik bir ayakkabı seçerken yaz mevsimlerin de ayakların hava almasına da izin vermek gerekir. Ayağın hava alması bebeklerin ayaklarında deri hastalıkları olmasına veya koku meydana gelmesine engel olur. Bebek kendini çıplak ayakla gezer gibi hissetmeli ayak rahat basarken dış hava ile temas etmelidir.

Kış Aylarında İçi Pamuklu Modellere Yönelin

Bebeklerin minik botlarında içi polar ya da pamuk gibi farklı yapıda olanları vardır. Bunları tercih etmek kış ayları için ayağı sıcak tutmaya iyi etki edecektir. Ayağı sıcak kalan bebek daha az üşür ve daha az gaz sorunu yaşar. Fakat bunu yaparken bebeğin hava alması için ev ortamında ara sıra ortam sıcakken bebeğin ayağının hava alması yine sağlanmalıdır. Temizliği de aynı şekilde bebeğin ayağında ki cilt sağlığı için önemlidir.

Ev Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin evin içinde giyecekleri ayakkabı daha çok yumuşak patik yapıda ayakkabılar olmalıdır. Çünkü uzmanlar bile ailelerin ayakkabı seçenekleri ile bebeklerin ayak gelişiminin bozulmamasını önerirler. Yani ayakkabı zorlaması yerine bebeğin ara sıra yere basması bile uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu ayağın kendi haliyle gelişmesine olanak verecektir. Bebeğin evin içinde giyeceği ayakkabı patik gibi bastıkça esnemeye müsait olmalıdır. Bebeğin her adımında ayakkabı bebeğin ayak şekline göre yönlenecek kadar yumuşak olmalıdır.

 

İlk Adım Ayakkabısı Neden Önemlidir?

Bebeklerin vücutları doğdukları zaman çok yumuşak yapıda olurlar. Bu kadar yumuşak yapıda ki vücutlar doğal olarak nasıl yönlendirilirse o şekilde yönlenmeye müsait olacaktır. Bebeğin ayak gelişiminin bozulmaması ve olduğu gibi rahat büyümesini sağlamak için ayakkabı seçimi önemlidir. İlk ayakkabıları ile adım atmaya başlayan bebeklerin henüz ayakları yumuşak ve gelişmeleri devam eden yapıda olmaktadırlar. Yine de bebeğin seçimini yaparken ayakkabı ayağında denenmeli ve bebek o ayakkabıyı giyerek bir kaç adım atmalıdır.

Ebeveyn yeterli olarak rahat yürüyüp yürümediğini iyice gözlemlemelidir. Bebeğin ayak numarası ayakkabının alındığı bebek ayakkabısı mağazalarında ölçülerek öğrenilebilir. Bir sonraki ayakkabı seçimi biraz daha büyük ve rahat olarak kademeli şekilde ilerlemelidir. Tüm bunlar bebeğin gelişimi için önemlidir. Anne ve babalar bu konuda oldukça titiz davranmalıdırlar. İlk adım ayakkabıları mutlaka iyi kalitede ve iyi yapıda olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: