İlk Adım Ayakkabısı

Anne baba olmak çoğu insanın hayalidir. Çoğunlukla bebek doğduktan sonra her geçen gün anne baba olmanın farkına daha çok varılarak, yaşanan tecrübelerle daha bilinçli ebeveyn olmak için çabalanır. Bebeğin doğumunun ardından ilk telaşlanılan çok büyük heyecan yaşanmasını sağlayan dönem bebeğin yürümek için yaptığı minik hareketlerdir.

Bu minik adım atma çabaları anne babaları ilk adım ayakkabısı almak için araştırma yapmaya iter. İlk adım ayakkabısı olarak tasarlanan ayakkabılar korseli 18 ile 22 numara aralığında üretilen bilekleri sarabilecek biçimde üretilmiş, yazlık, kışlık ve açık pek çok modeli bulunan, bebeğe rahatsızlık vermemesi için bilek kısmında pet kullanılan, fort ve bombe ile burun ve topuk kısımları desteklenen esnek ayakkabılardır.

Uzman Görüşü

Ayakta bir milyon ter bezi bulunduğundan ve bebeklerin ayakları çok küçük olduğu için fazla terlediğinden minik ayakların hava alması için uzmanlar bebeklerin evde ayakkabı giymesini önermez. Nitekim çıplak ayakla yürüyen toplumlarda ayak bozukluğu nadiren görülen bir durumdur. Ancak dışarı çıkıldığında elbette ayakkabı giyilmesi gerekeceğinden bebeğin ilk adımlarını atacağı ayakkabı dikkatle seçilmelidir.

İlk Adım Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bebeğin ayak tabanı 2 ila 3 yaşında oturacağından bebeğe ortopedik ayakkabı alınması gereklidir. Fakat ticari kaygılarla sahte üretim yapan üreticiler ortopedik ayakkabı bulmayı zorlaştırmıştır. İlk adım ayakkabısı bebeğin ayağının hava almasını ve kuru kalmasını sağlayacak malzemelerden yapılmış olmalı ki minik ayakları çok terlemesin.

Bebekler yürümeye çalıştıklarında dengelerini sağlamaya çalıştıkları için çok hareketli olduğundan ayak burkulmalarına neden olmayacak kalıbı olan, botlarda olduğu gibi boğazı olmayan, ters basıldığında ayak bileğinin hareketini kısıtlamayacak esneklikte ayakkabı seçilmelidir. Burun kısmı esnek olmayan ayakkabılar bebeğin parmaklarını sıkıştıracağından dolayı tercih edilmemelidir. Ayakkabı seçimi yapıldığı esnada bebeğin ayakları şişmemiş, bebek yorulmamış olmalıdır ki bebek ayakkabının içinde rahat hareket edebildiğini yürüme isteğiyle gösterebilsin.

İlk Adım Ayakkabısında Olması Gereken Özellikler

Doğal deri, kanvas malzemeden üretilmiş, yumuşak ve esnek ayakkabılar ile pamuktan üretilmiş çoraplar ayağın şeklini alarak terlemeyi önler. Ayakkabı ayağın gelişimini önemli ölçüde etkileyeceğinden ayda bir defa ayak ile ayakkabı uyumu kontrol edilmelidir. Ağır ayakkabılar yürüyüşü zorlaştırarak bebeğin yürüme hevesini kırabileceğinden yumuşak, kaymaz tabanlı tasarlanmış ayakkabılar tercih edilmelidir. Cırtcırtlı olarak tabir edilen yapıştırmalı ayakkabılar tokalı ve bağcıklı ayakkabılara oranla daha kolay giyileceğinden daha avantajlı olur. Bağcıklı ayakkabılarda ise çift düğüm yapabilmek için bağcıkların uzun olmasına dikkat edilmelidir. Ayakkabı çıkarıldığında bebeğin ayağında kırmızı iz veya basınç izi olması, bebeğin ayakkabıyı çıkarabilmek için sürekli çabalaması, yürüyüş şeklinin değişmesi ayakkabının ayak ile uyumlu olmadığının göstergesidir. Bebeklerin ayakları 4 yaşına gelene kadar bir yılda iki numara büyüyeceğinden her 6-8 haftada bir ayakkabıların sıkılığı kontrol edilmelidir.

Yarım numara büyük ayakkabı tercih edilmesi faydalı olsa da fazla bol gelen ayakkabı yürüme refleks ve dengesinin oluşumunu engeller. Ayakkabının ayağı çok sıkıca tutması gerekli değildir, aksine çok sıkı olmamalıdır. İlk adım için tasarlanmış ayakkabı sıkmamalı, esnek olmalı, kaymamalı, başparmak ile ayakkabının önü arasında mesafe olmalıdır. Her ayağın ayakta yarattığı deformasyon farklılık göstereceğinden bebeğe başka bir bebeğin ayakkabısı giydirilmemelidir.

Çocuklar için üretilen sevimli görünümlü lastik ayakkabıların iki yaşından sonra giydirilmesi uygundur. Çocuğun ayağında içe basma eğilimi olması durumunda çok yumuşak ayakkabı tercihi yapılmamalıdır. Çünkü bu tür ayakkabılar ayağın daha çok içe dönmesine sebep olur. Zemindeki taş gibi olumsuz durumlar ince tabanlı lastik botlar kullanıldığında oldukça sıkıntı vereceğinden tabanı yüksek botlar tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: