Adımlarımı Atarken İlk Ayakkabılarım

Bebeklerin bedensel sağlığı anne ve babalar için ciddi önem taşır. Beslenmeden psikolojik etkilere kadar anne ve babalar her konuda onlara sevgi ile yaklaşmak isterler. Ayrıcalıklı olarak ise küçük ve narin vücutları da öylece iyi yaklaşım ister. İlk büyümeye başlamaları düşe kalka da olsa bebeklerin ilk adımlarını atmaları ile başlar. Belli bir aydan sonra yürümeye başlayacak bebeklerin ayak gelişimi tam bu sırada devreye girer. Gelişen ayaklar adım atmaya başlandıkça daha da hızla büyümeye başlayacaktır. Anne ve babalar bu konuda özenli davranmalıdır. Çünkü bilindiği gibi yumuşak dokuda olan ve henüz gelişmeye devam eden ayakları giydikleri ilk ayakkabılarından kolayca etkilenecektir.

İlk Adım Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

İlk adım ayakkabısı bebeğin ayak gelişimini değiştireceği için ona göre ayarlanması şart olmaktadır. Kesinlikle her bölgeden yani ful ortapedik olması gerekir. Sadece orta bölgeden ortapedik olmaması gerekir. Çocuğun ayak rahatlığı oldukça önemlidir. Ayakları bastığı zaman rahat ve oldukça kasmadan basacağı yapıda bir ayakkabı olmalıdır. Genelde yumuşak kumaşlı olanlar tercih edilebilir.

Mevsimlere göre İlk adım Ayakkabısı

Kış mevsiminde içi ısıtacak türde yaz mevsiminde ise sandalet türü ayakları hava alacak modellerde ayakkabılar seçilmelidir. Bebek ayağı yere bastığı zaman ayakkabı bebeğin ayak şeklini almalıdır. Ayak ayakkabının şekli içinde sıkışıp kalmamalıdır. Bu dönemde ayak gelişimi için ayakkabı seçimi oldukça önemli olmaktadır. Ayakkabı alırken de bebeğin ayak ölçüsü tam olarak ölçülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: